Gult sekelskiftshus med en uteservering på ena sidan.

Banken Bar & Brasserie

I de gamla banklokalerna huserar Banken Bar & Brasserie. Där kan ni njuta av en vällagad lunch, Bankens klassiska panna eller läckra smaker från världens alla hörn.

Boka

Beskrivning

Restaurangen är bl a omskriven i White Guide för sin god mat, service och miljö.
Har även catering. Ordnar också med specialkost.

I Bankens app för iPhone kan du boka bord, se våra menyer, dagens lunch, filmer, mm.

Banken Bar & Brasserie serverar dagligen husmanskost. Deras a la carte meny är en blandning av maträtter från hela världen. De serverar endast Svenskt kött och gärna närproducerat. Deras fisk- och skaldjursrätter är MSC- märkta. De tillgodoser alla gästers matallergier. Banken erbjuder lunch, a la carté, take away, catering.

Lokalen
Det var en gång en byggherre som tidigt på 1900-talet bestämde sig för att låta bygga ett magnifikt hus. Fasaden smyckades med vackra ornament. Människor i den lilla staden förundrades över det vackra bygget. Först att flytta in var Falu Stads Sparbank.
År 1988 byggdes lokalerna om för att passa restaurangverksamhet. Det föll sig naturligt, med tanke på lokalens ursprungsverksamhet, att namnet på restaurangen blev Banken Bar & Brasserie.
Banken Två rum & kök ligger i gamla vaktmästarbostaden till Falu stads sparbank.

Bra att veta

  • Handikapptoalett
  • Lunch
  • Vegetarisk
  • Närproducerat
  • White Guide
  • Taste of Dalarna