
Fjälläventyr - isklättring i Sälen
- Prisinformation: Se webbsida.
- Telefon: 0280-210 11
- Hemsida: https://www.fjallaventyr.com/
- E-post: info@fjallaventyr.com
- Besöksadress: Fäbodvägen 10 , 780 67 Sälen
- Öppettider: Dec - mars
Isklättring är en sport där du snabbt lär dig grunderna och kommer igång. Och som med mycket annat är Sälen ett bra ställe att börja. Is har som bekant föränderliga egenskaper, vilket ger även erfarna klättrare nya utmaningar i samma område. Upp till 6 deltagare/guide.
BokaBeskrivning
Fantastiskt vackra formationer bildas och att utmana och klara en isvägg skapar både adrenalin och endorfin – en otroligt stark känsla av att bemästra både höjd och teknik.
Dagen startas med att gå igenom utrustning, teknik och kort information om skillnaden mellan olika istyper. Då får du också ställa in stegjärnen på de skor eller pjäxor som du själv tar med. När man närmar sig isväggen tar man på sig utrustning och övar olika sätt att gå med stegjärn under fötterna och testar även yxor innan man börjar klättra mot toppen.
Det blir paus för lunch när krafterna tryter och sen fortsätter man en stund till. Det här är en dag att lära sig något nytt och annorlunda, njuta av naturen eller bara få en paus från skidåkningen.