Dalhalla - Tomas Ledin
Område: Rättvik
Sätra, Dalhallavägen 201, 795 91 Rättvik (
Visa karta)
Arena/Plats:
Kategori:
Musik & nöje
Datum:
Torsdag 28 jul 2022
Tomas Ledin är tätt förknippad med svensk sommar och svensk sommar är lika tätt förknippad med Tomas Ledin. Det är närapå omöjligt att tänka sig den ena utan den andra. Mycket tack vare nationalmonumentet Sommaren är kort, men även långt många fler älskade melodier än så, från Blå, blå känslor till En dag på stranden.
Räkna med allsång, minnen och folkfest. Allt annat vore otänkbart när Tomas Ledin åker ut på sommarturnén En Nådens Sommarkväll – alla klassiska hits. Efter de kritikerrosade succéerna med krogshowen Skarpt läge och inte minst vinterns största svenska publiksuccé, långfilmen En del av mitt hjärta, baserad på Tomas Ledins låtskatt, är efterfrågan på en turné enorm. I sommar är det äntligen dags.
Biljetter via Dalhallas hemsida.
Datum |
Tidpunkt |
Arena/Plats |
28
Jul
|
Torsdag 28 jul 2022
|
21:00 |
|
Speciella behov
|
Handikapparkering
|
Handikapptoalett
|
Handikappvänligt
|
Stugby
Avstånd: 2 km
Stugbyn består av 21 timrade stugor på 60 kvm. Stugorna har tre sovrum med sammanlagt 6 sängar i varje stuga. Stugorna går att boka året runt och är utrustade med öppen spis, LED-TV och komplett kök med diskmaskin.
Hotell & pensionat
Avstånd: 3 km
Hotell och lägergård i Rättvik. Stiftsgården Rättvik ligger vackert belägen vid Siljan strand, endast 15 minuters promenadväg från Rättviks centrum. Till gården hör en egen badplats med brygga och strand, dessutom finns lekplats, fotbolls-, volleyboll- och bouleplan såväl som stora grönytor för lek och gemenskap.
Stugby
Avstånd: 2,9 km
Stugbyn består av 15 lägenheter á 38 kvm med plats för fyra pers/lgh, samt pentry, toa, dusch, TV och uteplats med utsikt mot hål 10.
Reducerad greenfee för våra stuggäster.
Build: 2022-05-17 10:14:09, Host: online3core19, DB: o3.cbguide-4804.cbischannel-30250.v1 online3data04.db.citybreak.com:8080, Controller: Event, Action: showdetails