Kontakta Tourist Informations i södra Dalarna

Har du några frågor och funderingar eller bara vill veta mer om södra Dalarna så är du välkommen att höra av dig till oss via mail eller ett personligt besök på någon av våra Tourist Informations i Falun, Borlänge, Gagnef, Ludvika, Säter, Hedemora och Avesta.

Avvikande öppettider vid Trettondagsafton, Midsommarafton och Valborgsmässoafton:
10:00-14:00. Stängt helgdagar.

Visit Dalarna CallCenter
Öppettider telefon: 0771-62 62 62
Mån-fre 09:00-17:00
Lör 10:00-14:00

För att besöka våra Tourist Informations, se öppettider nedan under respektive ort.
Du kan också kontakta oss via Facebook, där vi finns på plats dagtid alla vardagar.
Vi säljer även presenter, souvenirer och presentkort. Läs mer om butikerna  

Falun Tourist Information

Besök: Trotzgatan 10-12
Postadress: Falu Turistbyrå, 791 83 Falun
E-post:  falun@visitdalarna.se
Öppettider besök: mån-fre 10:00-17:00, lör 10:00-13:00.

Borlänge Tourist Information

Sveagatan 1
784 33 Borlänge
E-post: borlange@visitdalarna.se
Öppettider besök: mån-fre 10:00-17:00, lör 10:00-13:00. 
7 april-9 juni mån-fre 10:00-17:00.

Gagnef Tourist Information

Lindberghallen, Södra Industrivägen 8
785 61 Djurås
E-post: gagnef@visitdalarna.se
Öppettider besök: mån-fre 10:00-17:00.
OBS!
Fredag 25 maj
stängt 11:00-12:00.
Måndag 28 maj stängt från kl 16:00.

Vansbro Tourist Information 

0771-62 62 62
E-post: 
turism@vansbro.se

Ludvika Tourist Information 

Bergslagsgatan 10
771 31 Ludvika
E-post: ludvika@visitdalarna.se
Öppettider besök: mån-fre 10:00-17:00.

Smedjebacken Infopoint

Hamnen
777 30  Smedjebacken
E-post: smedjebacken@visitdalarna.se

2/5-24/6 mån-fre 10:00-17:00
25/6-19/8 mån-fre 10:00-18:00, lör-sön 11:00-16:00
20/8-2/9 mån-fre 10:00-17:00
3/9-30/9 mån-fre 11:00-17:00

Säter Tourist Information

Salutorget 1
783 27 Säter
E-post: sater@visitdalarna.se
Öppettider besök: tis-fre 10:00-17:00. Lunchstängt 13:00-13:45.

Hedemora Tourist Information

Hökargatan 6
776 30 Hedemora
E-post: hedemora@visitdalarna.se
Öppettider besök: mån-tors 10:00-16:30, fre 10:00-16:00. Lunchstängt 12:00-13:00.

Avesta Tourist Information

Kungsgatan 32, Avesta bibliotek
774 30 Avesta
E-post: avesta@visitdalarna.se
Öppettider besök: mån, ons-fre 10:00-17:00, tis 11:00-17:00.