Kontakta turistbyråerna i södra Dalarna

Har du några frågor och funderingar eller bara vill veta mer om södra Dalarna så är du välkommen att höra av dig till oss via mail eller ett personligt besök på någon av våra turistbyråer i Falun, Borlänge, Gagnef, Ludvika, Säter, Hedemora och Avesta.

Visit Dalarna CallCenter
Öppettider telefon: 0771-62 62 62
Mån-fre 10:00-17:00
Lör 10:00-13:00

För att besöka turistbyrån, se öppettider nedan under respektive ort.
Du kan också kontakta oss via Facebook, där vi finns på plats dagtid alla vardagar.
Vi säljer presenter, souvenirer och presentkort på turistbyråerna. Läs mer om butikerna  

Falu Turistbyrå

Besök: Trotzgatan 10-12
Postadress: Falu Turistbyrå, 791 83 Falun
E-post:  falun@visitdalarna.se
Öppettider besök: mån-fre 10:00-17:00, lör 10:00-13:00.

Borlänge Turistbyrå

Sveagatan 1
784 33 Borlänge
E-post: borlange@visitdalarna.se
Öppettider besök: mån-fre 10:00-17:00, lör 10:00-13:00.

Gagnefs Turistbyrå

Lindberghallen, Södra Industrivägen 8
785 61 Djurås
E-post: gagnef@visitdalarna.se
Öppettider besök: mån-fre 10:00-17:00.

Vansbro Turistbyrå

0771-62 62 62
E-post: vansbro@visitdalarna.se

Ludvika Turistbyrå

Bergslagsgatan 10
771 31 Ludvika
E-post: ludvika@visitdalarna.se
Öppettider besök: mån-fre 10:00-17:00.

Smedjebacken Infopoint

Hamnen
777 30  Smedjebacken
E-post: smedjebacken@visitdalarna.se
Öppet sommartid 

Säters Turistbyrå

Salutorget 1
Rådhuset, 783 27 Säter
E-post: sater@visitdalarna.se
Öppettider besök: tis-fre 10:00-17:00. Lunchstängt 13:00-13:45.

Hedemora Turistbyrå

Hökargatan 6
776 30 Hedemora
E-post: hedemora@visitdalarna.se
Öppettider besök: mån-fre 10:00-16:00. Lunchstängt 12:00-13:00.

Avesta Turistbyrå

Kungsgatan 32, Avesta bibliotek
774 30 Avesta
E-post: avesta@visitdalarna.se
Öppettider besök: mån, ons-fre 09:00-18:00, tis 11:00-18:00.