Tourist Centers i Dalarna

Har du några frågor och funderingar eller bara vill veta mer om Dalarna så är du välkommen att höra av dig till oss via mail eller ett personligt besök på någon av våra Tourist Centers.

Snabblänkar: 
Idre-Älvdalen
Malung-Sälen
Siljan
Södra Dalarna

 

Idre-Älvdalen

Hemsida: visitidre.se

Idre Turistbyrå
För öppettider klicka här
Framgårdsvägen 1
790 91 Idre
Tel: 0253- 59 82 00
E-Post: idre@visitdalarna.se

Älvdalens Turistbyrå
För öppettider klicka här
Dalgatan 47
796 31 Älvdalen
Tel: 0251-410 10
E-Post: alvdalen@visitdalarna.se


Malung-Sälen

Hemsida: visitmalungsalen.com
För öppettider klilcka här 

Sälens Turistbyrå
Centrumhuset
780 67 Sälen
Tel: 0280-187 00
E-post: info@salen.se 


Siljan

Hemsida: siljan.se
För öppettider klicka här  

Leksands Tourist Center
Norsgatan 28
793 30 Leksand
Tel: 0248 - 79 72 00 
E-post: leksand@visitdalarna.se

Mora Tourist Center
Köpmannagatan 3 A
792 30 Mora
Tel: 0248 - 79 72 00
E-Post: mora@visitdalarna.se

Orsa Tourist Center
Dalagatan 1 
794 30 Orsa 
Tel: 0248 - 79 72 00 
E-Post: orsa@visitdalarna.se

Rättviks Tourist Center
Riksvägen 40 
795 32 Rättvik 
Tel: 0248 - 79 72 00
E-post: rattvik@visitdalarna.se


Södra Dalarna

Hemsida: visitsodradalarna.se
För öppettider klicka här

Falu Turistbyrå
Trotzgatan 10-12
791 83 Falun
Tel: 0771-62 62 62
E-post: falun@visitdalarna.se

Borlänge Turistbyrå
Sveagatan 1
784 33 Borlänge
Tel: 0771-62 62 62
E-post: borlange@visitdalarna.se

Gagnefs Turistbyrå
Lindberghallen, Södra Industrivägen 8
785 61 Djurås
Tel: 0771-62 62 62
E-post: gagnef@visitdalarna.se

Vansbro Turistbyrå
Lokstallet, Magasinsvägen 1
780 50 Vansbro
Tel: 0771-62 62 62
E-post: vansbro@visitdalarna.se

Ludvika Turistbyrå
Bergslagsgatan 10
771 31 Ludvika
Tel: 0771-62 62 62
E-post: ludvika@visitdalarna.se

Smedjebacken Infopoint
Hamnen
777 30  Smedjebacken
E-post: smedjebacken@visitdalarna.se

Säters Turistbyrå
Salutorget
Rådhuset
783 27 Säter
Tel: 0771-62 62 62
E-post: sater@visitdalarna.se

Avesta Turistbyrå
Kungsgatan 32, Avesta bibliotek
774 30 Avesta
Tel: 0771-62 62 62
E-post: avesta@visitdalarna.se

Hedemora Turistbyrå
Hökargatan 6
776 30 Hedemora
Tel: 0771-62 62 62
E-post: hedemora@visitdalarna.se