Tourist Informations i Dalarna

Har du några frågor och funderingar eller bara vill veta mer om Dalarna så är du välkommen att höra av dig till oss via mail eller ett personligt besök på någon av våra Tourist Informations.

Snabblänkar: 
Idre-Älvdalen
Malung-Sälen
Siljan
Södra Dalarna

Idre-Älvdalen

Hemsida: visitidre.se

Idre Tourist Information
För öppettider klicka här
Framgårdsvägen 1
790 91 Idre
Tel: 0253- 59 82 00
E-Post: idre@visitdalarna.se

Älvdalen Tourist Information
För öppettider klicka här
Dalgatan 47
796 31 Älvdalen
Tel: 0251-410 10
E-Post: alvdalen@visitdalarna.se


Malung-Sälen

Hemsida: visitmalungsalen.com
För öppettider klicka här 

Sälen Tourist Information
Centrumhuset
780 67 Sälen
Tel: 0280-187 00
E-post: info@salen.se 


Siljan

Hemsida: siljan.se
För öppettider klicka här  

Leksand Tourist Information
Norsgatan 28
793 30 Leksand
Tel: 0248 - 79 72 00 
E-post: leksand@visitdalarna.se

Mora Tourist Information
Köpmannagatan 3 A
792 30 Mora
Tel: 0248 - 79 72 00
E-Post: mora@visitdalarna.se

Orsa Tourist Information
Dalagatan 1 
794 30 Orsa 
Tel: 0248 - 79 72 00 
E-Post: orsa@visitdalarna.se

Rättvik Tourist Information
Riksvägen 40 
795 32 Rättvik 
Tel: 0248 - 79 72 00
E-post: rattvik@visitdalarna.se


Södra Dalarna

Hemsida: visitsodradalarna.se
För öppettider klicka här

Falun Tourist Information
Trotzgatan 10-12
791 83 Falun
Tel: 0771-62 62 62
E-post: falun@visitdalarna.se

Borlänge Tourist Information
Sveagatan 1
784 33 Borlänge
Tel: 0771-62 62 62
E-post: borlange@visitdalarna.se

Gagnef Tourist Information
Lindberghallen, Södra Industrivägen 8
785 61 Djurås
Tel: 0771-62 62 62
E-post: gagnef@visitdalarna.se

Vansbro Tourist Information
Tel: 0771-62 62 62
E-post: vansbro@visitdalarna.se

Ludvika Tourist Information
Bergslagsgatan 10
771 31 Ludvika
Tel: 0771-62 62 62
E-post: ludvika@visitdalarna.se

Smedjebacken Infopoint (öppet sommartid)
Hamnen
777 30  Smedjebacken
E-post: smedjebacken@visitdalarna.se

Säter Tourist Information
Salutorget
Rådhuset
783 27 Säter
Tel: 0771-62 62 62
E-post: sater@visitdalarna.se

Avesta Tourist Information
Kungsgatan 32, Avesta bibliotek
774 30 Avesta
Tel: 0771-62 62 62
E-post: avesta@visitdalarna.se

Hedemora Tourist Information
Hökargatan 6
776 30 Hedemora
Tel: 0771-62 62 62
E-post: hedemora@visitdalarna.se