Tourist Centers in Dalarna

Idre-Älvdalen

Homepage

Idre Tourist Center
Framgårdsvägen 1
790 91 Idre
Tel: +46 (0)253- 59 82 00
E-mail: idre@visitdalarna.se

Älvdalen Tourist Center
Dalgatan 47
796 31 Älvdalen
Tel: +46 (0)251-410 10
E-mail: 

alvdalen@visitdalarna.se 

Malung-Sälen

Homepage

Sälen Tourist Center
Centrumhuset
780 67 Sälen
Tel: +46 (0)280-187 00
E-mail: info@salen.se

Siljan

Homepage

Leksands Tourist Center
Norsgatan 28
793 30 Leksand
Tel: +46 (0)248 - 79 72 00 
E-mail: leksand@visitdalarna.se

Mora Tourist Center
Kömannagatan 3 A
792 30 Mora
Tel: +46 (0)248 - 79 72 00
E-mail: mora@visitdalarna.se

Orsa Tourist Center
Dalagatan 1 
794 30 Orsa 
Tel: +46 (0)248 - 79 72 00 
E-mail: orsa@visitdalarna.se

Rättviks Tourist Center
Riksvägen 40 
795 32 Rättvik 
Tel: +46 (0)248 - 79 72 00
E-mail: rattvik@visitdalarna.se


Södra Dalarna

Homepage

Falun Tourist Center
Trotzgatan 10-12
791 83 Falun
Tel: +46 (0)771-62 62 62
E-mail: falun@visitdalarna.se

Borlänge Tourist Center
Sveagatan 1
784 33 Borlänge
Tel: +46 (0)771-62 62 62
E-mail: borlange@visitdalarna.se

Gagnef Tourist Center
Lindberghallen, Djurås
785 80 Gagnef
Tel: +46 (0)771-62 62 62
E-mail: gagnef@visitdalarna.se

Vansbro Tourist Center
Lokstallet, Magasinsvägen 1
780 50 Vansbro
Tel: +46 (0)771-62 62 62
E-mail: vansbro@visitdalarna.se

Ludvika Tourist Center
Bergslagsgatan 10
771 31 Ludvika
Tel: +46 (0)771-62 62 62
E-mail: ludvika@visitdalarna.se

Smedjebacken Infopoint
Hamnen
777 30 Smedjebacken
E-mail: smedjebacken@visitdalarna.se

Säter Tourist Center
Salutorget
Rådhuset
783 27 Säter
Tel: +46 (0)771-62 62 62
E-mail: sater@visitdalarna.se

Avesta Tourist Center
Kungsgatan 32, Avesta bibliotek
774 30 Avesta
Tel: +46 (0)771-62 62 62
E-mail: avesta@visitdalarna.se

Hedemora Tourist Center
Hökargatan 6
776 30 Hedemora
Tel: +46 (0)771-62 62 62
E-mail: hedemora@visitdalarna.se